Bloon: İlk Uzay Balonu

En büyük hayaliniz, bütün dünyayı görmek mi? Seyahat blogunuzda eklenmedik yer kalmasın mı istiyorsunuz? Balonot olarak, bu hayalinizi tek bir seyahatle gerçekleştirebilirsiniz!


İspanyol Zero 2 Infinity şirketi, şimdiye kadar sadece seçilmiş kişilerin görebildiği gezegenimizin uzaydan görünümünü herkes için mümkün kılan Bloon üzerinde çalışıyor. Bloon, Stratosfer’ e kadar uçabilecek bir helyum balon. Üç aşamadan oluşan bir seyahatle, uzayın sınırlarında ilk balon yolculuğu gerçekleşmiş olacak. İlk olarak, 2 saatlik bir uçuşun ardından 36 km yükselerek (havayolu uçakları ortamala 10-12km irtifada uçmaktadır), yolcularını dünyanın şeklinin ve uzayın karanlığının görüldüğü eşsiz bir manzaraya taşıyacak. Yıldızların ve güneşin birlikte parladığı bir manzara. Stratosferde, atmosferin 95% i geçilmiş olacak. Daha yükseklerde manzara değişmeyeceği için, Bloon seyahatine bu irtifada devam edecek. Seyahatin ikinci aşaması; 36 km’ de manzaranın tadını çıkarabileceğiniz 2 saatlik bir yolculuk. Son olarak, 1 saatlik alçalma ve iniş. Alçalma esnasında yerçekimindeki azalma da tecrübe edilebilecek.

Yolcular, 36 km yükseklikte kendilerine yeterli oksijen basıncını sağlayacak basınçlı bir kapsül içerisinde seyahat edecek. Bu kapsül kendisini uzaya taşıyacak bir helyum balona bağlı olacak. 2 pilot ve 4 yolcu olmak üzere 6 kişi kapasiteli kapsül, 360° panoramik pencelere sahip. Bloon araştırma, güvenlik, eğitim ve turistik amaçlı kullanılabilecek. Bloon’ nun diğer ticari uzay araçlarından farkı; roket yok, yüksek ivmelenme yok, herhangi bir özel fiziksel gereksinimi yok. Bu şekilde konforlu bir uzay seyahati vaat ediyor. 10,000€ depozito ödeyerek adınızı listeye ekletebilirsiniz. İlk yolculuk 2019 yılı için planlanıyor. Uçuşun toplam maliyeti kişi başı 110,000€ olacak. Rezervasyon yaptıranlar arasında, Rus gezgin Artemy Lebedev de bulunuyor. Şimdiye kadar Kuzey Kore, Paskalya Adası, Kuzey ve Güney Kutupları da olmak üzere 170 ülkeye seyahat eden Lebedev, Rusya’ nın ilk Balonotu olmak istiyor.

Siz de tek bir seyahatle tüm dünyayı görmek istiyorsanız, rezervasyonunuzu bu bağlantıdan yapabilirsiniz: http://www.zero2infinity.space/bloon

Bloon tasarlanırken güvenli bir uçuş için tamamen kendini ispatlamış teknoloji ürünlerinden yararlanılmış. Balonun patlama riski bulunmuyor. Herhangi bir arıza durumda balonu güvenli bir hızda yere indirecek 3 adet paraşüt bulunuyor. Uçuş planlaması, balonun deniz ya da herhangi bir suyu yüzeyine inmemesine göre yapılacak. Olası bir durumda, Bloon su yüzeyinde batmadan kalabiliyor. Kapsüldeki herhangi bir basınç problemine karşı da 2 adet yedek sistem bulunuyor. Ayrıca, kapsül ihtiyaç olanın 3 katı basınca dayanabilecek şekilde tasarlanmış.

Bloon, ticari uzay araçları üzerine yapılan çalışmalardan sadece bir tanesi. Yakın bir gelecekte uzay turizmi hayatımıza girecek gibi. Şimdiden uzaya dair bol bol okumaya başlasak iyi olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir